Big Ben Kimin İçin Çalıyor?

Londra dediğinizde akıllara gelen objelerden Big Ben Saat Kulesi.  Asıl adı “Elizabeth Kulesi’ . Kulenin şu an herkes tarafından kullanılan adı olan Big Ben, saat kulesinin çanının ismiymiş ancak zamanla saat bu isimle anılır olmuş. Kule Westminister Sarayı’nın bir parçası olup, çan 13,5 ton ağırlığa sahip. Çan çaldığında rivayete göre sesi 14 km boyunca sesini duymak mümkünmüş.Çanın sesini duymak isteyenler için; http://www.youtube.com/watch?v=E9wWBjnaEck&feature=share

Kule 96.3 metre ve Victorian Gotik tarzında. Dünya üzerinde en çok fotoğrafı çekilen kule olma özelliğini halen koruyor.

Saat dilimleri arasındaki geçişten dolayı kulede yer alan saat yılda iki defa duruyormuş. Kuşların yelkovanın üzerine konması nedeniyle saatlerin sürekli geri kaldığı da kule hakkındaki rivayetler arasında. Saat 5 yılda bir temizleniyormuş. Bu temizlik 4 gün sürüyormuş ve bu 4 gün boyunca saat duruyormuş.

Kule hakkında biraz araştırma yaptığınızda kuleye ait bir twitter hesabına ulaşıyorsunuz. @big_ben_clock Bu hesabın 500.000’e yakın takipçisi var. Hesaptan her saat başı atılan twitler ise ‘BONG BONG BONG’ un ötesine geçmiyor. 🙂

Not: Big Ben’i görmek isteyen kalabalık bir turist grubu olduğundan mekan gün içinde hayli yoğun bir insan trafiğine sahip, bu nedenle dikkat etmeniz gereken en önemli şey çantanız, cüzdanınız.

 

image image