Boston Tea Party – Boston Çay Partisi

 

Büyük Britanya’dan gelen yüksek vergili çayı ve Büyük Britanya’yı protesto etmek için 16 Aralık 1773 yılında Boston Limanı’nda İngiliz gemilerindeki tonlarca çayı kızılderili kılığına girerek denize dökme eylemine Boston Çay Partisi deniyor. Amerikan tarihindeki önemi sadece bir eylem olarak kalmayışı ve Amerikan Bağımsızlık Savaşını başlatması.

Çay dökme eyleminin kararı, bugün “Özgürlük Beşiği” binası “The Cradle of Liberty” olarak da bilinen Faneuil Hall‘da verilmiş.

 

Fotoğraf: GD

Büyük Britanya da bu eyleme sessiz kalmamış ve  giderek daha da sertleşen politikalar uygulamaya başlamış. Denize dökülen çayların parasının ödenmesine, Boston limanının kapanmasından yeni ve daha ağır vergilerin konmasına kadar. Amerikalı yerleşimciler ise özgürlüklerinin giderek kısıtlanması karşısında 1774 yılının Eylül ve Ekim aylarında Philadelphia’da topladıkları I. Kıta Kongresi’nde bir ordunun kurulması ve İngilizlere karşı ticari yaptırımlara gidilmesi kararları almış.
Bütün bu çatışmaların ardından İngiliz sömürgeciliğine karşı genel bir isyan ve 1775-76 Amerikan Bağımsızlık Savaşı başlamış.