BostonBoston, Amerika Birleşik Devletleri’nin Massachusetts Eyaletinin başkenti ve en büyük şehri. Eski ve büyük bir liman önemli bir ticaret, endüstri ve kültür merkezi.
ABD’nin en eski ve varlıklı şehirlerinden biri olarak biliniyor.  17.yy başlarında Amerika’nın yerlileri tarafından kurulmuş. Amerika’nın, Avrupa’dan ilk göçmen alan bölgelerinden biri. Boston bölgesine ilk yerleşenlerin çoğu İngiliz asıllı Anglikan ve Püritenler olduğundan şehre isim de İngiltere’nin Boston şehrinden esinlenerek verilmiş. Aslına bakarsanız şehireki bir çok yerleşim alanı ismi İngiltere’deki yerleşim alanları isimleriyle aynı. Belki de bu yüzden Boston’un bir diğer adı da “New England”.
19.yy başlarında şehre İtalyan ve İrlanda asıllı göçmenler gelmiş. Göçmenlerin de etkisiyle şehirde baskın olan Protestan kimlik yerini Katolik mezhebine bırakmış. Şehri dolaşırken tarihi Katolik Kiliselerine rastlamanız mümkün. Amerika’da İrlanda kökenlilerin en etkin oldupu şehir bugün de Boston. Bu yüzden her sokak başında bir İrlanda barı görmeniz, yeşil renk ve yonca yaprağıyla karşılaşmanız da kaçınılmaz. Haliyle bira severlerle de.
Boston’un tarihi dokusunun dışında şehir için bir kitapçılık, müzik, sanat ve bilimsel araştırma merkezi denilebilir. 1636′da Cambridge’de kurulmuş olan Harvard Üniversitesi Amerikan üniversitelerinin en eski ve en önemlilerinden. Massachusetts Institute of Technology adındaki teknik üniversite de hem Amerika’nın hem de dünyanın en önemli teknik üniversitelerinden biri.
Boston İngiltere’ye karşı muhalefetin isyan hareketlerinin ve bağımsızlık mücadelesinin merkezi olmuş köleleri azat etme hareketleri buradan idare edilmiş.  Amerika’nın ilk sürekli günlük gazetesi 1704′te Boston’da çıkmış.
Sesli düşünceler: Kesinlikle çok beğendiğim bir şehir. Canlı, rahat ve tarihi..