İtalya Hakkında İlginç Bilgiler

Kısa Kısa..Flag_of_Italy.svg

* Ülkede İtalyanca konuşuluyor. İngilizce derdinizi anlatma konusunda bir çok yerde zorlanabilir, el işaretleri ile anlaşabilirsiniz. En azından bir iki kelimeyi öğreniyorsunuz. Bunlar; Günaydın – buongiorno,  Teşekkürler – Grazzie , İyi akşamlar – Buonasera , Görüşmek üzere -Arrivederci, bye bye-ciao ciao

* Dünyanın en çok zeytin ağacı olan ülkesi. (Sofrada zeytin olarak değil zeytinyağı olarak görüyorsunuz)

* Kuzeylileri ile güneylileri birbirini sevmiyor. Hatta öyle ki plakaları devlet değiştirmek zorunda kalmış. Örneğin, kuzeyli biri, güneye gittiğinde şehri anlaşıldığından arabaya zarar veriliyormuş. Bundan dolayı plakalar harf olarak değiştirilmiş. Böylece hangi şehirden geldiğiniz anlaşılmıyor.

* Restoranlarda hesabı istediğinizde hesabınıza “koperto” ekleniyor. Bu garson bahşişi değil, masadaki tuz, karabiber, peçete vs. için alınan bir ücret.

* Makarna, pizza yemekten gına gelme olasılığı yüksek. Domuz eti yemiyorsanız dikkat etmekte fayda var zira bir çok yemekte domuz var.

* Ülkeye adım attığınızdan itibaren sizi en çok hırsızlık konusunda uyarıyorlar.

* Özel okul, özel hastane yok. Her şey devlette.

* İtalya, Avrupa’da en çok grev yapan ülke. Bu nedenle her an bir greve maruz kalabilirmişsiniz.

* İtalya’nın çeşmelerinden su içiliyor. (Çok nadir “içmeyin” yazısı ile karşılaşıyorsunuz.) Çeşme bulamadım ben marketten su alayım diyenlere uyarı. Gazlı su alma şansınız yüksek. Aradaki farkı nasıl anlayacağım diyenlere; Bazen şişesinden anlayabilirsiniz. Gazlı olan daha koyu renk oluyor. Garantiye almak için; su şişesinin üzerinde eğer natural ya da naturale yazıyorsa bizm içtiğimiz suyu alıyorsunuz, yok mineral ya da mineralle yazıyorsa bu gazlı su anlamına geliyor. Restoranlarda su istediğinizde size natural mi yoksa mineralli mi istediğinizi soruyorlar.

* Siesta uygulaması bu ülkede de var. Bu nedenle günün belli zamanlarında dükkan ya da restaurantlar kapalı olabiliyor.

* Elinizi yıkamak için tuvalate gittiniz. Musluğu açma yeri yok, sensörlü diye düşündünüz ama baktınız o da değil. Peki nasıl akacak bu su diyebilirsiniz. Aşağıya bakın. Bir pedal var. Ona ayağınızla basılı tuttuğunuzda su akmaya başlıyor. Bir çok yerde bununla karşılaşabilirsiniz. Hijyen anlamında gayet güzel bir uygulama.

* Türkiye ile uçakla mesafe yaklaşık 2,5 saat.

* Bir çok yerde tuvaletler üzretli. Yanınızda 1 euro, 50 cent gibi bozuklukları bulundurun.

* Taksiler duraktan binilebiliyor ya da telefonla çağırılabiliyormuş. Bu nedenle “Yoldan taksi çağırırız” kavramı bu ülke için geçerli değil.

* İtalyan mafyası İtalya’nın gayri safi milli hasılasının yüzde 7’si kadar gelire sahip. Tabii bu bilinen. Mafya bir çok şehirde (Özellikle Napoli ve güney kesimler) her şeyin başında.

* Yasa gereği Venedik’teki tüm gondolların rengi siyah.

Not: Aklınız varsa temmuz-ağustosta gitmeyin çok sıcak. 🙂