JFK Müzesi ve Kennedy Ailesi

Boston’a gidince görülmesi gereken yerlerden biri de Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. başkanı olan John Fitzgerald Kennedy’nin anısına açılmış JFK müzesi.  Brooklyn, Massachusetts doğumlu başkanın ailesi, evliliği, başkanlığı, seçim propagandaları ve ölümü hakkında tüm detayları, özel eşyaları görebileceğiniz müze Boston Harbor manzaralı.
ABD’ye İrlanda’dan göç eden, İngiliz silah fabrikalarında hisse sahibi olan  bir aile Kennedy Ailesi. Bu geniş ailenin erkek evlatlarından John F. Kennedy Demokrat Parti’nin adayı olarak katıldığı seçimlerde, Cumhuriyetçi rakibini ağır bir yenilgiye uğratarak henüz 29 yaşındayken kongre üyeliğine seçilmiş. Siyaset yolculuğunda ailesini desteğini fazlasıyla almış. Annesiyle, kız kardeşleri Eunice, Patricia ve Jean’in eyaletin her yanında Kennedy çayları düzenleyerek seçim kampanyasına binlerce gönüllü katkıda bulunmuş, kardeşi ise kampanyayı yöneterek ağabeyini desteklemiş.
1952’de senatör seçilmesinin ertesi yılı Jacqueline Lee Bouvier ile evlenmiş.
ABD’nin en genç ve ilk Katolik başkanı olan Kennedy göreve başlarken yaptığı konuşmada Amerikalıları insanlığın ortak düşmanları olan zorbalığa, yoksulluğa, hastalığa ve savaşa karşı uzun sürecek bir mücadelenin yükünü taşımaya çağırmış. 22 Kasım 1963 cuma günü, eşiyle birlikte açık bir araba içinde Dallas’ta bir konvoyun arasında ilerlerken ateş açılmış. Ensesinden ve başından iki kurşun alan Kennedy,bu suikastla hayatını kaybetmiş.
Fotoğraf: GD
Fotoğraf: GD
Fotoğraf: GD
Meraklısına not:
*  Belindeki bir rahatsızlık nedeniyle ameliyat olduktan sonrak altı ayı babasının Florida’daki evinde yatarak geçirmek zorunda kalmış ve bu dönemde Profiles in Courage (1956; Cesaret ve Fazilet Mücadelesi) adlı kitabını yazmış. ABD’nin sekiz büyük siyasi önderinin siyasi inançları uğruna, baskılara nasıl karşı koyduklarını anlattığı bu yapıtıyla 1957’de Pulitzer Ödülü’nü kazanmış.
Kennedy Laneti
Kennedy diye bir şey var. Neden mi? Kısaca şöyle anlatalım..
* John F. Kennedy’nin ağabeyi Joe 1944’de, 29 yaşında bir bombardıman uçağının patlamasıyla öldü, aynı yıl içinde kızı Kathleen’nin aristokrat kocası öldürüldü. Dört yıl sonra, bu kez Kathleen, 1948’de bir uçak kazasının kurbanı oldu.
* John F. Kennedy, 1960’da Amerika Başkanı oldu, ve 1963’de öldürüldü.
* Kardeşi Robert, 1968’de politik kampanyasını sırasında ağabeyi gibi o da suikasta kurban gitti.
* En küçük kardeş Edward Kennedy´de arabasıyla genç bir kadın olan kampanya sözcüsünü öldürmekle suçlandı.
* 1983’de ailenin genç üyelerinden Robert Kennedy Jr. eroin kullanmakla suçlandı derken küçük kardeşi David yüksek dozda eroinden öldü.
* 1999’da başkan John F Kennedy’nin oğlu John Kennedy Junior hala açıklanamayan bir uçak kazasında öldü.