San Marco – San Marco Meydanı – San Marco Bazilikası

İncil, Yeni Ahit’in ilk dört bölümünden her birine verilen addır. Matta, Marcos, Yuhanna ve Luka tarafından kaleme alınmış ve onların ismi verilmiş dört İncil vardır. Aziz Marco’nun kemikleri Mısır’daki müslümanlardan kaçırılıp buraya getirilmiş ve şehrin en önemli meydanınnda olan bazilikaya defin edilmiştir.

Bazilikayı incelediğinizde farklı rsimlerle tasvirler görüyorsunuz. Öncelikle en tepede San Marco’nun heykeli var. Resimlerden birinde (en sağ alt) Osmanlıya benzer giyimli müslümanların elinden Aziz Marco’nun kemiklerinin domuz eti olan fıçıların içinde kaçırılma sahnesi tasvir edilmiş. Rehberimiz İnanç Bey’in de anlattığına göre aslında dönemde Osmanlılar değilmiş, ama en çok bilinen müslüman tarifi ile bu Osmanlı kıyafetlerine bürünmüş müslüman tasviri ortaya çıkmış.

Bazilikanın üstündeki 4 sütunda dört bronz at heykeli var. (Aslında orjinalleri içeride, dışarıda bulunanlar birebir kopyası. Nedenine gelince Venedik’in havasından dolayı orjinalleri dışarıda zarar görmeye başlamış.) Bu atlar “Mahşerin Dört Atlısı” olarak biliniyor.

IMG_1492

St. Marco Çan Kulesi

Meydada ayrıca bir de çan kulesi var. Adı da tahmin edeceğiniz gibi St. Marco Kulesi. (Campanile di San Marco) Orjinali 1902 yılında yıkılan 100 m uzunluğundaki kulenin bşirebir kopyası yeniden 1912’de yapılmış.

venezia-horses-at-san-marco

Mahşerin Dört Atlısı – Bronz Atlar

 

italy_basilica

St. Marco Bazilikası

san marco

St. Marco Heykeli

DSC04548

Bazilika’daki tasvirlerden. (St. Marco’nun kemiklerinin kaçırılma sahnesi)

Meydan o kadar geniş ve büyük ki etrafındaki cafe ya da restorantlara oturup güvercinleri seyretmek, gelen geçene bakmak çok keyifli. Bu restoranlar diğer yerlere göre daha pahalı. Hele de müzik başlıyorsa. Bunu da unutmamak lazım.