Venedik – Venice – Venezia

Romantik kanallar şehri. İtalya’nın en çok turist çeken, araç trafiği olmayan, gondolları ile ünlü yer. Sular üzerine kurulmuş bir şehir olması, tarihinde ilginç detayları barındırması ile de ünlü. Venedik’in tarihi ile ilgili detayları İlber Ortaylı’dan dinlemek en doğrusu. (Cümlenin üzerine tıklayın yeter.) İlber Ortaylı ile Tarih Dersleri Venedik

Venedik’e gittiğinizde önemli bir meydan var. San Marco Meydanı. Eğer sokaklar arasında kaybolursanız ki kaybolmamanıza imkan yok, başınızı kaldırdığınız her duvarın üzerinde San Marco’yu gösteren bir okla karşılaşıyorsunuz. Böylece meydanı rahatlıkla tekrar bulabiliyorsunuz. “Kime sorsan söylerler”den daha etkin olduğu kesin. 🙂

San Marco, meydan ve bazalika hakkında detayı bir sonraki yazıda anlatacağım.

İtalya’da geçirdiğimiz kavurucu ve nemi bol sıcak günlerin içinde Venedik’te birden bastıran yağmur kendimize gelmemizi sağladı. Buraya gittiğinizde yanınızda ne olur ne olmaz diye bir şemsiye ya da yağmurluk bulundurmak mantıklı.

Gondola binecekseniz müzikli olursa ekstra ücret alınıyor. Gondollar maksimum 6 kişilik.

Venedik, İtalya’da gördüğümüz şehirler arasında en pahalı olan yerdi. Bir şişe küçük suyu 5 euro’ya almanız mümkün. Aklınızda olsun.

Meydandaki restoranlar çok pahalı. Müzik başladığında ekstra para alınıyormuş. Hoş bir ortam olduğu kesin. Ara sokaklara dalıp kaybolmak en güzeli. Gondolların kanallarda geçişini izlemenin, gondola binmekten daha zevkli olduğunu garanti ediyorum.

IMG_1451

IMG_1492

 

IMG_1459

IMG_1489